Op. Dr. Fatih Kırar

Fulya Mahallesi Yeşilçimen Sokak Polat Tower Residence No:12 Kat:33 Kapı No: 385, 34394

Bacağa vuran bir fıtık ağrısının nasıl geçeceği, fıtık ve bireyin durumuna bağlı olarak değişebilir. Ancak, uzun süre ayakta kalmamalı ve uzun sürede hareketsiz kalıp oturmamalıyız.

Bacağa Vuran Fıtık Nedir? Ne Yapılmalıdır?

Eğer bel ağrılarınız varsa bu hareketi yapmanız ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Detaylar aşağıdaki videomuzda

Sıcak Terapi

Sıcak su şişeleri gibi terapötik uygulamalar, ağrıyı hafifletebilir. Fıtık hastaları soğuk uygulamalardan kaçınmalıdır.  Sıcak terapi kasları ve dokuları rahatlatır. Sıcak su şişeleri, sıcak havlu uygulamaları veya sıcak banyo gibi yöntemlerle sıcak terapi sağlanabilir. Ancak, sıcak uygulamaların doğrudan cilde temas etmeden önce bir bez veya havlu aracılığıyla yapılması önemlidir ve uygulama süresi genellikle 15 ila 20 dakika arasında olmalıdır. Fıtığa, sıcak iyi gelir.

FitikAgrisiEgzersiz
Fıtık Ağrısı İçin Egzersizler

Belirli egzersizler ve germe teknikleri, fıtıkla ilişkili ağrıyı azaltabilir. Ancak, bu egzersizlerin doğru yapıldığından ve ağrıyı daha da kötüleştirmeyeceğinden emin olunmalıdır. Bu nedenle, doğru ve bilinçli bir şekilde yapılması gerekir.

Fitik Agrisina Ne Iyi Gelir
Yürüyüş Fıtık Ağrısına İyi Gelir Mi?

En önemli maddelerden biri de kesinlikle yürüyüş yapmaktır. Düzenli yürüyüşler, kan dolaşımını artırarak kasları güçlendirir ve ağrıyı azaltır. Ancak, yürüyüş sırasında aşırı zorlanmaktan kaçınılmalıdır. Yavaş tempoda ve düzgün bir şekilde yürümek, ağrıyı hafifletmek için en etkili yöntemlerden biridir. Peki, ne kadar yürümeliyiz? Cevabı ise şu şekilde; 1 km ve 30 dakika günlük yürüyüş idealdir.

Düzgün Duruş ve Hareket

Doğru duruş ve vücut mekaniği, fıtık ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Yanlış duruş veya hareketler, fıtıkla ilişkili ağrıyı artırabilir. Uzun süre ayakta kalmamalı uzun süre hareketsiz kalıp oturmamalıyız. O yüzden duruşumuz doğru olmalı ve ani hareketlerden kaçınmalıyız.

Yüzme veya Pilates

Pilates gibi düşük etkili egzersizler, sırt ve bel kaslarını güçlendirerek fıtık ağrısını hafifletebilir. Yüzmede ise tüm kasları çalıştırma fırsatı buluruz. Yüzme vücut dengesinin sağlanması ve dayanıklılığın artmasında önemli etkiler göstermektedir.

Bacağa Vuran Ağrı Şikayetiniz Mi Var?

Uzmana danışarak ağrılarınıza son verin!