Op. Dr. Fatih Kırar

Fulya Mahallesi Yeşilçimen Sokak Polat Tower Residence No:12 Kat:33 Kapı No: 385, 34394

Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi

Tıp literatüründe Lomber Disk Hernisi olarak adlandırılan ve halk arasında boyun fıtığı olarak bilinen hastalık günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Boyun fıtığı; iş hayatı ve gündelik hayatta sık sık karşılaştığımız bir problemdir. İnsanların genelinde boyun fıtığı şikayeti fazlaca yaygındır. Fakat doğru bir tedavi uygulanmadığı zaman daha büyük sorunlara yol açar.

Boyun bölgesindeki omurların arasında bulunan diskin yırtılmasıyla sinirler sıkışır ve omuriliğin geçtiği kanalda yer değiştirme meydana gelir. Bu yer değiştirme esnasında ağrılar ortaya çıkar. Bu durum ise boyun fıtığı olarak tanımlanmaktadır.

Hastalığın yaygın şekilde karşımıza çıkmasından dolayı birden fazla ameliyatsız boyun fıtığı tedavi yöntemi günümüze kadar gelmiştir. Doğru uygulandığı sürece iyi sonuçlar veren ameliyatsız boyun fıtığı tedavi yöntemleri bireylerin eski haline dönmesine yardımcı olmaktadır.

Ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi ise Op. Dr. Fatih Kırar tarafından geçtiğimiz 5 yıl içerisinde geliştirilmiş ve yüzlerce hastanın ameliyatsız, acısız ve ağrısız bir şekilde yalnızca 15 dakikalık bir işlem sonrasında fıtıklarından kalıcı olarak kurtulmasına olanak sağlamıştır. Peki ameliyatsız boyun fıtığı tedavi yöntemleri nelerdir?

skolyoz cerrahi scaled
Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Ameliyatsız boyun fıtığı tedavi yöntemleri hastanın sağlık, yaş ve hastalığının ilerleme durumuna göre şekillenmektedir. Her hastaya aynı işlem uygulanamaz.

  • Radyofrekans ile boyun fıtığı tedavisi
  • Epiduroskopi ile boyun fıtığı tedavisi
  • Ozon Tedavisi ile boyun fıtığı tedavisi
  • Kriyoterapi ile boyun fıtığı tedavisi
  • Epidural Enjeksiyon ile boyun fıtığı tedavisi
  • Regresyon Tedavisi”>Regresyon Ameliyatsız Fıtık Tedavisi
  • Robotik Lazer ile Fıtık Tedavisi

başlıca ameliyatsız boyun fıtığı tedavi yöntemleri arasındadır…

Her ne kadar geniş bir kesim tarafından yaşansa da, boyun fıtığı şikayeti sonrasında cerrahi operasyonları geçiren kişiler yaklaşık % 3-5’lik kısımdadır. Bu nedenle geriye kalan %90’ın üstündeki kesim ise ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi ile iyileşmektedir.

Radyofrekans İle Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi

Halk arasında boyun fıtığı yakma işlemi tedavisi olarak bilinen radyofrekans ile boyun fıtığı tedavisi yöntemi, yan etkisi minimum olan bir yöntemdir. Genel anestezi gerektirmediği için ameliyat gibi bir durum söz konusu değildir. Bu yöntemin amacı kişiyi çözüme kısa yoldan kavuşturmak, ağrıyı azaltmak ve sorunlu bölgedeki hasarı direkt olarak gidermektir.

Problemli bölgeye 60 ila 80 derecelik bir akım verilerek doku hasarı oluşturulmaktadır. Bu sürekli akım şeklinde uygulanan klasik yöntemdir. Kesikli radyofrekans tedavisinde aralıklı akım uygulanır ve 42 derece gibi düşük bir ısı verilir

Epiduroskopi İle Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığının durumuna göre epiduroskopi uygulanıp uygulanmayacağına hekim tarafından karar verilir. İnatçı boyun ve bacak ağrılarına sebep olan boyun fıtığı eğer mikrocerrahi gerektirecek kadar büyük değilse epiduroskopi uygulanabilir.

Epiduroskopi ile ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi yönteminin genellikle daha önce ameliyat olmuş fakat şikayetleri geçmemiş hastalara uygulandığında etkisi daha çok görülmektedir.

Ozon Tedavisi İle Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi

Ozon tedavisinin bir diğer ismi oksijen terapisidir. Oksijenin hayati önemi tartışılmaz bir gerçektir. Ameliyatsız boyun fıtığı tedavisinde de etkin olarak kullanılan ozon tedavisinin güvenilirliği de yapılan araştırmalar doğrultusunda onaylanmıştır.

Boyun fıtığı için uygulanan iki tip ozon tedavisi vardır. Bunlardan biri fıtığın olduğu bölüme uzun özel bir iğneyle, bilgisayarlı tomografiyle yapılan uygulamadır. Diğeri ise boyunin yan kaslarına iki taraftan standart enjektörle uygulanan yöntemdir. Ozon ile ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi fıtığın hacminin daraltılarak küçülmesini sağladığı için ameliyatsız tedavi alternatiflerindendir.

Kriyoterapi İle Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi

Kriyoterapi fizik tedavi yöntemlerinden biridir. Soğuk terapi olarak da bilinir. Kan dolaşımı yavaşlayarak ağrının azaldığı tespit edilmiştir.

Boyun fıtığı tedavisinde kullanılan kriyoterapi yönteminden başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Kriyoterapiden başarılı sonuç alınması işlem uygulanacak bölgenin yerine, derinliğine ve büyüklüğüne göre değişir. Ayak siğillerinde 5-6 seansta başarı sağlanırken el, yüz ve genital bölge siğilleri 2-3 seansta giderilmektedir.

Epidural Enjeksiyon İle Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi

Epidural enjeksiyon ile ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi yan etkileri minimal olan etkili bir yöntemdir. Yıllardır kullanılmakta olan bu tedavi şeklinde alınan sonuçlar son derece başarılıdır.

Epidural enjeksiyon ile hedeflnenen boyun fıtığı başlangıcında ya da boyun fıtığının olduğu disk bölgesinde oluşan ödemi oradan kaldırmaktır. Bununla beraber disk çevresindeki yangıyı ve sinir köküne olan baskıyı azaltması da beklenir. Bu işlemin uygulandığı hastaların büyük kısmında tamamen iyileşme görülmüştür.

Regresyon Ameliyatsız Fıtık Tedavisi ile birlikte Robotik Lazer ile Fıtık Tedavisi detaylı anlatım için bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi Aşamaları
Tedavi Öncesi Destek

Öncelikle ekip arkadaşlarımız tarafından hastanın ağrı durumu, fıtık gelişimi vb. bilgileri telefon aracılığı ile alınır. Hastanın uygun olduğu zaman dilimi için muayene tarihi oluşturulur. Tedavi öncesi ameliyatsız boyun fıtığı tedavisine ihtiyaç duyan hastanın MR görüntüleri talep edilir. Son 6 ay içerisinde çekilmiş bir MR görüntüsü varsa talep edilir, yoksa anlaşmalı kurumlarımıza yönlendirilerek MR çekimi konusunda destek sağlanır.

Tedavi Süreci

Op. Dr. Fatih Kırar tarafından hastanın MR görüntüleri incelenir ve muayene gerçekleştirilir. Boyun fıtığının hangi bölgede ve ne kadar büyümüş olduğuna bağlı olarak Op. Dr. Fatih Kırar tarafından hastaya hangi ameliyatsız boyun fıtığı tedavi yöntemlerinin uygulanacağı boyunirlenir ve muayene sırasında hastaya tüm işlemler en ince noktasına kadar anlatılır. Daha önce benzer vaka görülmüşse hastaya boyun fıtığının nasıl küçüleceği önceden gösterilir. Tüm bu süreçler dahilinde ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi olmak isteyen hasta işleme alınır.

15 dakikalık ameliyatsız, acısız, ağrısız bir işlemin hemen sonrasında hastanın ağrıları çok büyük ölçüde azalır. İnternet sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda bulunan videolardan da anlaşılacağı gibi eğilmek bir kenara dursun, yürümekte dahi güçlük çeken, tutma ve kavrama yetilerini kaybetmiş hastaların 15 dakika sonrasında kliniğimizden yürüyerek çıktığını gözlemleyebilirsiniz.

Tedavi Sonrası Takip

Tedavi sonrası sağlığına kavuşan hastanın birinci ay kontrolüne kadar sağlık durumu telefon ile takip edilir. Birinci ay kontrolüne gelen hasta yeniden muayene edilir ve genel sağlık durumu görüşülür. Hastanın gerek duyulduğu takdirde ihtiyacı olan egzersiz ve diyet programı alanında uzman ekip arkadaşlarımız tarafından oluşturulur ve takip edilir.

İkinci ay kontrolünde ise Hastanın artık yürüme zorluğu gibi hayat kalitesini düşüren tüm sorunlarının ortadan kalktığı gözlemlenir. Çok düşük bir ihtimal de olsa (100 kişiden 6’sında görülür) eğer hastanın ağrılarında azalma gözlemlenmemişse Robotik Lazer Tedavisi ile ek bir tedaviye başlanabilir. Robotik Lazer Tedavisi Türkiye’de yalnızca Op. Dr. Fatih Kırar tarafından uygulanmakta, bu cihaz Tüm dünyada 5 özel hastanede, Türkiye’de yalnızca Op. Dr. Fatih Kırar kliniğinde bulunmaktadır.

Üçüncü ay kontrolünde ise hastadan güncel bir MR görüntüsü alınır. Tedavi öncesi MR ile karşılaştırılır. Zaten bitmiş ve kurumuş olan boyun fıtığı bir de gözle görülür şekilde Op. Dr. Fatih Kırar ile birlikte hastaya gösterilir. Yok olan boyun fıtığının yeniden tekrarlamaması için gerekli uyarılar yapılır.

Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi Fiyatları

Ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi fiyatları hastanın MR görüntülerine ve Op. Dr. Fatih Kırar tarafından gerçekleştirilecek muayene sonucuna göre boyunirlenmektedir. Detaylı ve kapsamlı bir muayene sonrasında hastanın boyun fıtığından kurtulması ve ağrılarının son bulması için hangi işlemlerin uygulanması gerektiğine karar verilir. Boyun fıtığından kurtulmak isteyen hasta için bir veya birden fazla işlem uygulanabilir. Tüm bu işlemler nihayetinde ameliyat gerektirmez.

Hemen Danış

Eğer fıtık belirtilerin olduğunu düşünüyorsan, hemen uzman görüşü için danış.